Wysyłając ten email zgadzam się z polityką prywatności.

    Rok Szkolny w USA

    Fundacja PAX - Program of Academic Exchange

    Szkoła średnia w USA z Fundacją PAX

    Fundacja PAX należy do jednych z większych organizacji non-profit, które zajmują się programami wymiany uczniowskiej do oraz z USA. Każdego roku Fundacja PAX przyjmuje na program ponad 600 uczniów z 40 różnych krajów. Fundacja może się poszczycić ponad 30 letnim doświadczeniem w organizowaniu wymiany studenckiej do USA! Od początku swojego istnienia (1990 rok) każdy kolejny sezon przynosi tej organizacji coraz większą renomę i uznanie, co owocuje wysoką pozycją na liście CSIET (Council on Standards for International Travel).

    Siedzibą fundacji jest Port Chester, NY i w Nowym Jorku organizowane jest również 3-dniowe wprowadzenie (tzw. orientation) dla wszystkich chętnych uczestników programu.

    Fundacja, oprócz tego, że zajmuje się koordynowaniem programu High School USA i programem Academic Exchange (który pozwala również amerykańskim nastolatkom na wyjazd do liceów w różnych częściach świata) prowadzi wiele dodatkowych działalności m.in. zbieranie funduszy na pomoc dla młodzieży z krajów najuboższych, prowadzenie kampanii proekologicznych, organizowanie festiwali promujących program a także wydawana jest gazeta PAXPress, w której można znaleźć historie i porady uczestników programu.

    Rodzina:

    Wszystkie rodziny, które biorą udział w programie i zobowiązują się do goszczenia ucznia na wymianie muszą spełniać określone kryteria. Zgłoszenie do programu ma charakter całkowicie dobrowolny – nie wiąże się z otrzymywaniem żadnych pieniędzy ani innych korzyści. Rodzina goszcząca (Host Family) z którą będzie mieszkał uczeń jest wybierana na podstawie szczegółowej weryfikacji. Każdy pełnoletni członek takiej rodziny musi posiadać zaświadczenie o niekaralności oraz posiadać listy rekomendacyjne od co najmniej dwóch osób dorosłych. Rodzina, która chce wziąć udział w programie wypełnia rozbudowaną aplikację na podstawie której fundacja podejmuje decyzję o jej przyjęciu lub odrzuceniu.

    Obowiązki ucznia:

    Podstawowym zadaniem każdego uczestnika programu jest wypełnianie obowiązków szkolnych. Uczęszczanie do amerykańskiego liceum nie powinno ograniczać się do biernego uczestnictwa, ale do aktywnego udziału we wszystkich zajęciach. Fundacja sponsorująca będzie na bierząco śledzić Twoje postępy w nauce i interweniować za każdym razem, gdy Twoja średnia spadnie poniżej poziomu C (average czyli odpowiednik naszej oceny dostatecznej 3.0).
    Będąc na programie musisz również wywiązywać się z powierzonych Tobie obowiązków domowych i starać się jak najpełniej uczestniczyć w życiu Twojej rodziny goszczącej.

    Orientation w Nowym Jorku:

    Wszyscy uczestnicy programu mogą wziąć udział w 3-dniowym szkoleniu tzw. orientation. Celem tego szkolenia jest przygotowanie uczniów do programu, szczegółowe omówienie zasad programu, wprowadzenie do reguł prawa amerykańskiego oraz zapoznanie ich z podstawami funkcjonowania w Stanach Zjednoczonych. Jest to również doskonała okazja aby poznać uczestników z innych krajów oraz odrobinę oswoić się z rzeczywistością zanim uczeń przyleci do swojej rodziny goszczącej. Podczas szkolenia organizowane jest również zwiedzanie Nowego Jorku.

    W roku 2024 Fundacja PAX oferuje 3 grupy Orientaion:

    Grupa A (3 noce) – transfer z /na lotnisko, wyżywienie, zakwaterowanie, zwiedzanie Nowego Jorku (1 dzien), warsztaty (1 dzien).

    Termin orientation:

    Grupa A1: 31 – 3 sierpnia
    Grupa A2: 14 -17 sierpnia
    Grupa A3: 28- 31 sierpnia

    Wymagania fundacji:

    • Jesteś uczniem ostatniej klasy szkoły podstawowej lub uczniem liceum i Twoja średnia szkolna to 4,0 (B) lub wyższa z każdego przedmiotu.
    • Uczysz się języka angielsko (min 3 lata).
    • Zdasz test językowy ELTIS 1 – 215 punkty lub ELTIS 2 – 670 pkt. Sprawdź swój angielski The ELTIS Practice Test.
    • Jesteś w wieku 15,5 -18,5 lat. Fundacja PAX akceptuje uczniów urodzonych między 01 marca 2006 a 01 marca 2009 dla programu rozpoczynającego się w sierpniu 2024.
    • Jesteś osobą dojrzałą, odnosisz się z szacunkiem do innych, posiadasz motywację a uczestnictwo w programie jest twoją samodzielną decyzja,
    • Twój stan zdrowia oraz kondycja fizyczna pozwala Ci na uczestnictwo w programie oraz odbyłeś wszystkie szczepienia jakie są wymienione w aplikacji programowej.
    • Nie masz alergii na zwierzęta domowe (psy, koty).
    • Nie brałeś wcześniej udziału w programie wymiany do USA ( na wizie J-1 lub F-1)
      UWAGA: Limit miejsc dla uczniów mających stwierdzone : alergie pokarmowe, dysleksje,dysortografie, dyskalkulie, ADHD lub przestrzegających specjalną dietę np. wegańską/wegetariańską / bezglutenową. Wymagana wcześniejsza zgoda fundacji na zapis do programu.Dodatkowa opłata 500 USD.

    Dokumenty potrzebne do fundacji PAX:

    • wypełniona część biograficzna aplikacji online, list do rodziny goszczącej, esej na temat zainteresowań, rodzinny, zdjęcia rodzinne, zdjęcie profilowe (koniecznie uśmiechnięte)
    • dokumenty medyczne: kserokopia oryginału karty szczepień, zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza
    • dokumenty szkolne: wypis przedmiotów i ocen ze szkoły z ostatnich dwóch lat i obecnego semestru
      kserokopie oryginałów świadectw z ostatnich trzech lat, referencje od nauczyciela języka angielskiego

    Koszt programu 2024-25

    Długość programu Data złożenia dokumentów Opłata programowa
    Rok szkolny
    koniec zapisów
    do 05/12/2023
    do 05/01/2024
    do 15/02/2024
    8 600 USD
    8 800 USD
    9 000 USD
    Semestr jesienny
    7 800 USD
    8 000 USD
    8 200 USD
    Semestr wiosenny
    zapisy trwają
    do 05/08/2024
    do 05/09/2024*
    7 800 USD
    8 000 USD

    * Liczba miejsc ograniczona.

    Opłaty dodatkowe:

    • Test językowy ELTIS – 150 PLN
    • Opłata wpisowa -1 600 PLN
    • Opłata SEVIS – 220 USD
    • Opłata wizowa – 185 USD
    • Bilet lotniczy – od 1 000 USD
    • Kieszonkowe – minimum 300 USD na miesiąc

    Dodatkowe usługi (opcjonalne):

    • Early Placement Guarantee (EPG) gwarancja otrzymania placementu do 31 maja. Wymogiem skorzystania z tej opcji jest złożenie kompletnej aplikacji do 25 grudnia800 USD
    • Orientation w Nowym Jorku – 800 USD
    • Wybór stanu – 900 USD (spośród wszystkich stanów) z wyjątkiem poniższych:
      Kalifornia, Floryda, Massachusetts, New York – 1500 USD
      Uczestnik może wybrać do pięciu preferowanych stanów. Brak możliwości wyboru stanu Hawaje.
    • Wybór regionu – 700 USD
      Uczestnik może wybrać trzy preferowane regiony w USA
      UWAGA: Uczestnik może skorzystać tylko z jednej usługi dodatkowej: Wybór stanu lub Wybór Regionu. Potwierdzenie placementu (szkoła i rodzina goszcząca) w preferowanej lokalizacji nie jest gwarantowane a ucze
      ń musi zaakceptować placement zatwierdzony przez Fundację.
    • Top High School Preference Option – 1500 USD
      W ramach tej opcji uczeń może otrzymać placement w jednym z najlepszych liceów w USA. Szkoły dostępne w tej opcji publikowane są co roku w Newsweek’s America Best High Schools listing lub rankingu U.S News Best High School. Wymagania: ELTIS min.228 pkt. Średnia ocen z trzech ostatnich lat min.4.00+
    • Prośba specjalna – Dopłata 500 USD w przypadku uczniów, którzy mają alergie pokarmowe, restrykcje żywieniowe (specjalna dieta: wegetariańska, wegańska, bezglutenowa itp. ), problemy z nauką (dysleksja,dysortografia, dyskalkulia itd.), ADHD itp. Wymagana wcześniejsza zgoda fundacji na złożenie aplikacji. Liczba miejsc w programie ze specjalną prośba jest ograniczona.
    • Dopłata dla uczniów, którzy ukończyli szkołę średnią tzw. graduaded student  – 300 USD
    • Przedłużenie programu (tylko z semestru pierwszego na drugi) – 2700 USD

    Opłata programowa obejmuje:

    • Potwierdzenie placementu (rodzina goszcząca i szkoła)
    • Weryfikację rodziny goszczącej wraz z opłatą za criminal background check
    • Naukę w szkole amerykańskiej
    • Wystawienie dokumentu Ds-2019 niezbędnego do ubiegania się o wize J-1
    • Opiekę amerykańskiego koordyantora przez cały okres trwania programu
    • Regularne raporty z pobytu ucznia w USA
    • Opiekę organizatora w USA 24h
    • Ubezpieczenie
    • Orietantion przed wylotem do USA
    • Orientation, przeprowadzone przez koordynatora, po przylocie ucznia do rodziny goszczącej.
    • Wsparcie biura Foster w trakcie przygotowania aplikacji jak i podczas trwania programu

    Skontaktuj się!

    W przypadku pytań dotyczących wyjazdu do USA, prosimy o kontakt: